Blockchain w związku z rozwojem nowych technologii stał się pojęciem, które
w doktrynie instrumentów finansowych pojawia się niezwykle często. Technologia ta stała się przedmiotem wielu debat, konferencji, czy opracowań literackich. Pojęcie blockchain pojawia się często w debacie publicznej, jednakże nie każdy do końca zdaje sobie sprawę jak jest ono wielowymiarowe oraz co tak naprawdę oznacza. Warto podkreślić, iż definicja ta zakrawa
o gałęzie nie tylko informatyczne, czy finansowe, ale jest ściśle związana z prawem. Blockchain to z tłumaczenia angielskiego łańcuch bloków. Pierwszy raz to pojęcie zostało opisane w 1991 r., a technologia służyła do datowania dokumentów cyfrowych, by niemożliwym stało się ich cofnięcie. Swoją potęgę technologia zaczęła osiągać dopiero jednak w 2008 r., kiedy to pojawiły się pierwsze informacje związane z kryptowalutą Bitcoin. Z uwagi na fakt, iż blockchain umożliwia bezpieczne przechowywanie informacji poprzez łańcuch, który opiera się na kryptografii – twórca Bitcoina – Satoshi Nakamoto zdecydował się oprzeć działanie tej kryptowaluty właśnie na omawianej technologii. Być może przez to stała się ona tak popularna niemal kilkanaście lat później. Należy jednak wskazać, iż formalnie rok wynalezienia blockchaina opiewa na 2009, w którym to powstał pierwszy bitcoinowy blok. Omawiając jednak charakterystykę blockchain należy wskazać, iż jest on pewnego rodzaju technologią, która stworzona jest do gromadzenia danych. Wszelkie informacje tworzone są za pomocą bloków, przy czym każdy kolejny blok opiera się na informacjach zawartych w poprzednim bloku za pomocą tzw. „hasha”, który jest pewnego rodzaju spoiwem. Warto wskazać, iż „hash” jest kodem, który umożliwia identyfikację bloku, jego treści, a także jego zawartość. Dane raz wprowadzone do bloku są nienaruszalne, a ich usunięcie czy wszelkiego rodzaju edycja są niemożliwe, przez co technologia ta uważana jest za tak bezpieczną. Warto wskazać, iż omawiana technologia dzieli się na publiczną oraz prywatną, a to jaka będzie dobrana w danym przypadku zależeć będzie od celu, do którego powinna służyć, np. bitcoin używa blockchainu publicznego.
Omawiając technologię blockchainu należy również zwrócić uwagę na kilka zasadniczych pojęć, z którymi nierozerwanie się wiąże. Po pierwsze należy wytłumaczyć znaczenie samego Btcoina. Otóż jest to nic innego jak elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer ( tł. z języka angielskiego: równy z równym. To model komunikacji w sieci komputerowej zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia). Innymi słowy można powiedzieć, iż jest to system płatności, który umożliwia realizację transakcji bez żądanego pośrednictwa, np. banku.
Kolejno, warto zwrócić uwagę na technologię rozproszonych rejestrów, która w języku informatycznym często nazywana jest DLT (Distributed Ledger Technology). Cała jej idea polega na tym, iż rejestry w pewnym sensie są replikowane, powielane, ale także zharmonizowane w ramach zgodności firm, osób, instytucji.
Uwagi wymaga również omówienie samego pojęcia kryptowaluty. które określić można jako waluty cyfrowe, które zabezpieczane są za pomocą kryptografii (forma zabezpieczenia poprzez kodowanie). Są to aktywa cyfrowe, co formalnie oznacza, iż nie można ich namacalnie dotknąć, czy zobaczyć, gdyż istnieją jedynie w sieci. Co istotne, niektórych kryptowalut nie kontroluje żadna centralna jednostka, przez co przepływ środków jest środowiskiem
do rozwoju przestępczości. Kryptowaluta jest tworzona za pomocą wydobycia, czyli procesu,
w którym nowe monety mogą trafić do obiegu. Proces ten wykonuje się za pomocą specjalnych komputerów. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na płatność w swoich internetowych sklepach właśnie w kryptowalutach, a niektórzy pracodawcy, zamiast tradycyjnej wypłaty również oferują płatność w kryptowalutach.
Istotnym zagadnieniem w kontekście omawianej tematyki jest pojęcie tokena
i tokenizacji. Można powiedzieć, iż jest to forma powodująca cyfryzację biznesu. Token można porównać do żetonu monety, gdyż często określa się go jako jego odpowiednik w formie cyfrowej.
Ostatnim zagadnieniem, wartym omówienia pod kątem technologii blockchain jest proof-of-work. To mechanizm, który wykorzystuje większość kryptowalut,
a pomaga w wypracowaniu konsensusu. Można określić go jako proces, w którym możliwe jest przeprowadzenie transakcji przez każdego z użytkowników. Często w doktrynie pojawiają się opinie, iż proof-of-work zapewnia spójność kopii z rejestru danych, a także powoduje, że zmniejsza się ryzyko transakcji niezautoryzowanych.
Końcowo, należy wskazać, iż technologia blockchain prężnie się rozwija. Rozwój ten można zaobserwować nie tylko w związku z giełdą kryptowalut, ale także w innych dziedzinach. Nadto, w ostatnich latach powstają nowe możliwości do stosowania tej technologii, np. metaverse.