Problemy z uruchomieniem komputera mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Komputer, jako urządzenie może podjąć pracę, jednak system operacyjny (np. Windows) się nie uruchomi. Często spotykane są również przypadki, gdy komputer po prostu się nie włączy. Pozostaje pytanie czy istnieje możliwość odzyskania utraconych, na pierwszy rzut oka, danych. Jeżeli po uruchomieniu urządzenia wyświetla się tylko czarny ekran można spróbować wyłączyć komputer, sprawdzić zasilanie i wszystkie podłączenia kabli, a następnie spróbować ponownie go uruchomić. Jeżeli problem nadal się utrzymuje, należy ustalić źródło awarii, a mianowicie czy jest to problem sprzętowy czy też programowy. Zawsze trzeba pamiętać, że nawet jeśli urządzenie się nie uruchomi, to dysk z danymi może pozostawać nieuszkodzony. Istnieją możliwości odzyskania danych, które były na nim przechowywane.
Na specjalistycznym rynku komputerowym nieustannie powstają i rozwijają się firmy, które oferują usługi polegające na odzyskiwaniu danych z uszkodzony dysków twardych. Warto wiedzieć, że niezależnie od technologii, w jakiej został wykonany dysk twardy, wszystkie pliki i foldery zapisywane są za pomocą bitów, czyli ciągu zer i jedynek, i to właśnie te wartości umieszcza się w pojedynczych komórkach pamięci. W większości systemów operacyjnych po usunięciu pliku trafia on do kosza. Nie jest więc już widoczny w pierwotnym folderufolderze, ale wciąż użytkownik może go otworzyć lub przywrócić. Dzięki temu możemy szybko cofnąć efekty przypadkowego usunięcia danych. Dopiero opróżnienie kosza powoduje zwolnienie miejsca na dysku zajmowanego przez jego zawartość. Operacja ta sprawia, że dostęp do usuniętych zasobów staje się niemożliwy bez specjalistycznego oprogramowania. Technicznie rzecz biorąc, opróżnianie kosza czy kasowanie plików z pominięciem tego specjalnego folderu, powoduje usunięcie informacji o lokalizacji pliku na dysku. Ale nie usuwa zawartości komórek pamięci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku skasowania partycji czy nawet sformatowania całego dysku. Dopóki ponownie nie zapiszemy poszczególnych komórek pamięci, wciąż przechowują one pierwotne dane. Aby odzyskać dane z dysku trzeba się „tylko” do nich dostać. Usuwanie danych z dysku przez przypadek jest jednym z najczęściej występujących powodów ich utraty. Sami użytkownicy często kasują pliki i foldery, bez upewnienia się, że faktycznie ich nie potrzebują. Zwłaszcza podczas porządkowania zapełnionych nośników. Poza tymi przypadkami, usuwanie danych z dysku następuje także podczas błędów w pracy aplikacji. Oczywiście problemy tego rodzaju stwarza także złośliwe i niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy komputerowe).
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku może potrwać stosunkowo krótko albo zająć nawet kilkanaście dni. Wszystko zależy od tego, jaka jest budowa dysków twardych oraz rodzaj uszkodzenia nośnika danych. W przypadku mechanicznego uszkodzenia dysku najczęściej mamy do czynienia ze zniszczeniem obudowy lub przemieszczeniem jego wewnętrznych elementów. Wówczas najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana uszkodzonych części na nowe. Wyróżnia się też uszkodzenia logiczne dysków twardych – związane z wadliwą pracą ich oprogramowania, którą mogą powodować wirusy lub złośliwe oprogramowaniaoprogramowanie. W takim przypadku koniecznym jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który zastosuje odpowiedni program w celu naprawienia powstałych błędów i odzyskania danych. Występują również uszkodzenia elektroniczne, powstałe np. w wyniku przepięć wywołanych usterkami zasilaczy komputerowych lub wyładowań atmosferycznych. W takim przypadku jedynym racjonalnym wyjściem będzie wymiana uszkodzonych podzespołów na nowe.
Mając na uwadze złożoność problemu, jakim jest uszkodzenie dysku twardego, najbezpieczniej i najrozsądniej będzie zlecić to zadanie specjaliście z tego zakresu. firmy Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych posiadają specjalne oprogramowanie wbudowane, które jest w stanie poradzić sobie z uszkodzeniami. Mając jednak możliwość samodzielnego zdiagnozowania uszkodzenia, które dotknęło nasz dysk zdecydowanie ułatwimy i skrócimy pracę specjalistom. Tymczasem wielu użytkowników podejmuje we własnym zakresie próby przywrócenia informacji za pomocą programów do odzyskiwania danych. Niestety, aplikacje te okazują się pomocne w niewielkim procencie przypadków. Znacznie częściej w wyniku ich działania informacje użytkownika zostają bezpowrotnie utracone przez ich nadpisanie. Dlatego jeżeli naprawdę zależy nam na przywróceniu informacji, najbezpieczniej jest skorzystać z usług, które oferuje profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych