Samotna kobieta poznała lekarza na portalu randkowym. Mężczyzna rozkochał ją
w sobie, a potem wyłudził pieniądze, okazał się oszustem. Teraz sprawą zajmują się organy dochodzeniowo- śledcze. Metody oszustów internetowych są coraz bardziej zaskakujące
i perfidne. Jedną z popularnych metod, którą stosują internetowi oszuści, jest wyłudzenie środków finansowych za pośrednictwem portali randkowych. Przestępcy flirtują ze swoimi ofiarami, przedstawiają wizje wspólnej przyszłości i wielkiej miłości, a po zdobyciu ich zaufania, wyłudzają pieniądze lub dane osobowe.
Przekonała się o tym 53-letnia samotna kobieta, której zauroczenie kosztowało 25 tys. złotych. Portale randkowe przepełnione są różnego rodzaju ofertami. Za częścią z nich stoją oszuści, próbujący się wzbogacić poprzez wykorzystanie ludzkich emocji i słabości.
Miłość jest ślepa? Coś jest w tym powiedzeniu. 53-letnia kobieta zakochała się w lekarzu, który aktualnie miał pracować w tureckim szpitalu. Była przekonana, że kocha z wzajemnością.
I dlatego też, dała się omamić oszustom i zaczęła konwersować z mężczyzną, który podawał się za lekarza z Polski, pracującego w jednym z tureckich szpitali. Upłynęło kilka dni, znajomość stawała się coraz bardziej zażyła, korespondencja zaczyna mieć charakter bardzo osobisty i przeradza się w poważne deklaracje na przyszłość. Kobieta szybko usłyszała wyznanie miłości, a nawet obietnicę małżeństwa. Mężczyzna poprosił ją też o pieniądze, które miały być przeznaczone na bilet lotniczy do Polski. Później pojawiły się kolejne historie, które uniemożliwiły ten zamiar. Kobieta usłyszała, że mężczyzna miał wypadek i spotkały go także inne problemy. Za tymi historiami pojawiły się kolejne żądania pieniędzy. W pewnym momencie 53-latka otrzymała informację, że mężczyzna na dowód swojej miłości wobec niej miał wysłać z Turcji paczkę z wartościowymi prezentami. Mężczyzna na potwierdzenie swoich słów przesłał kobiecie zdjęcia, na których widniały m.in.: markowe torebki, zegarki. Wszystkie przedmioty miały trafić do kobiety. Po kilku dniach z kobietą skontaktował się inny mężczyzna, który przedstawił się jako agent pocztowy. Fałszywy pracownik poinformował kobietę, że na jej adres została wysłana zagraniczna paczka i z tego tytułu musi uregulować podatek w kwocie 2 tysięcy złotych. Kobieta zauroczona konwersacją z mężczyzną oraz skuszona zawartością prezentu postanowiła przesłać pieniądze na otrzymany zagraniczny numer konta. Udała się do banku cele dokonania przelewu, pracownik banku odmówił zrealizowania transakcji i polecili 53-latce poinformowanie organów ścigania, przestrzegając ją, że może mieć do czynienia
z oszustami. Kobieta zamiast zgłosić sprawę na policji i zaprzestać konwersacji, poprosiła oszustów o inny numer konta, na które wpłaciła 2 tysiące złotych. Paczka jednak nie dotarła. Niedługo później mężczyźni przestali się już odzywać. Dopiero wtedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Łącznie na internetowej znajomości straciła 25 tys. złotych.
53-latka postanowiła złożyć zawiadomienie na policji.
Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka idealną połówkę, która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby, a gdy ofiara jest już tak zadłużona, fałszywa miłość życia znika wraz z wyłudzoną gotówką. Przypadek 53-latka to kolejny dowód coraz większej bezwzględności i wyrafinowania cyberprzestępców. Poprzez odwoływanie się do ludzkich uczuć i emocji, próbują manipulować swoimi ofiarami w celu przejęcia wrażliwych danych lub środków finansowych. Apelujemy, aby zawierając internetowe znajomości zachować wyjątkową czujność. Szczególnie jeśli nieznana osoba prosi nas o przelanie pieniędzy lub inne, „podejrzane” przysługi.
Oszustwo na romans, dlaczego osoby samotne rejestrują się na portalach randkowych?
Bo szukają miłości. Oszuści wzbudzają zaangażowanie. Na początku piszą listy miłosne
i podkreślają, że tęsknią. W takiej sytuacji kobiecie ciężko jest uwierzyć, że rozmawia
z oszustem. Pada dużo miłosnych słów, rodzi się zaangażowanie. To nie następuje szybko,
ci panowie nawiązują dłuższą relację. Wysyłają różne zdjęcia, dużo opowiadają. Po jakimś czasie potrzebują nagle pieniędzy. A jak tu nie pomóc własnemu ukochanemu? Obok oczywistych strat finansowych, ofiary ponoszą także dotkliwe straty moralne, które na długi czas mogą zakłócić ich codzienne funkcjonowanie. Kobiety zmagają się ze wstydem, lękiem
i nieufnością. Konsekwencje psychiczne są czasami bardzo dalekosiężne w skutkach. Potem taka osoba, zanim zaufa komuś innemu, zastanowi się kilkanaście razy. Bardzo trudno jest jej wchodzić w następne relacje międzyludzkie.
Wyłudzenia pieniędzy to poważny problem, który przez Kodeks karny traktowany jest jako oszustwo z artykułu 286 k.k. Problem wyłudzenia dotyka wiele osób na całym świecie.
W dzisiejszych czasach, kiedy większość transakcji odbywa się za pomocą Internetu, oszustwa finansowe są łatwiejsze do wykonania niż kiedykolwiek wcześniej. Wyłudzenia pieniędzy mogą mieć różne formy, ale często obejmują oszustwa polegające na wykorzystywaniu fałszywych informacji w celu uzyskania dostępu do pieniędzy innych osób.
Przestępstwo wyłudzenia według kodeksu karnego jest oszustwem, które uregulowane zostało w art. 286 k.k. Zgodnie z jego treścią:
„§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Aby uchronić się przed wyłudzeniami pieniędzy, ważne jest, aby zachować ostrożność i nie udostępniać poufnych informacji osobom trzecim. Warto również zwrócić uwagę na nieoczekiwane e-maile lub telefony od nieznanych numerów i zachować ostrożność podczas dokonywania transakcji online. Jeśli coś wydaje się podejrzane lub zbyt piękne, aby było prawdziwe, warto dokładnie się zastanowić, zanim podejmie się jakiekolwiek działania.
Bądź czujny, nie dawaj się skusić na obiecanki, wielkie zyski finansowe, wielką miłość, życie w dobrobycie za granicą. Masz wątpliwości w wiarygodność internauty, poproś o pomoc, policję, jednostki pomocowe, nie kieruj się wstydem w zapytaniu, chroń siebie i innych przed oszustami cybernetycznymi. Jeżeli doszło już do wyłudzenia, sprawę należy jak najszybciej zgłosić na policję – zajmie się nią wydział ds. cyberprzestępczości. Pamiętaj daj sobie szansę pomocy.