Swatting- to niebezpieczna i nielegalna praktyka, w której osoba dokonuje fałszywego zgłoszenia do służb ratunkowych, aby sprowokować ich reakcję. Rozwój technologii niesie ze sobą wiele korzyści, ale też nowe zagrożenia, postępujący rozwój technologiczny w wielu aspektach życia okazuje się być bardzo pomocny, ale – niestety – może być również źródłem wielu problemów. Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy doświadczyli swattingu. Czym jest i na czym polega niebezpieczeństwo z nim związane?
W dobie Internetu i powszechnego dostępu do informacji, coraz częściej słyszymy
o zjawisku swattingu. Ten niepozornie brzmiący termin kryje w sobie jednak spore niebezpieczeństwo. Ofiarą swattingu może paść każdy z nas, często nieświadomie
i z zaskakujących powodów. Celem swattingu jest zazwyczaj wywołanie chaosu, zamieszania lub stworzenie niebezpiecznej sytuacji dla ofiary.
Zjawisko swoją nazwę wzięło od wyspecjalizowanej jednostki amerykańskiej policji (ang. SWAT – Special Weapons and Tactics). Swatting jest rodzajem fałszywego alarmowania służb, które po poinformowaniu np.: o planowaniu rzekomego zamachu terrorystycznego lub zabójstwa, prowadzą realizację u nieświadomych niczego potencjalnych „zamachowców”.
W skrócie: jest to nieuprawnione wzywanie jednostek poprzez zgłaszanie nieistniejącego zagrożenia, polegający na fałszywym alarmowaniu tych elitarnych jednostek poprzez zgłaszanie rzekomego zagrożenia, np. planowanego zamachu terrorystycznego czy morderstwa.
Służby po otrzymaniu takiego zgłoszenia podejmują błyskawiczną interwencję
u wskazanej osoby. Problem w tym, że dana osoba, u której podejmowane są czynności ratunkowe jest całkowicie nieświadoma swej sytuacji i nie ma nic wspólnego z rzekomo planowaną zbrodnią. Wyobraźcie sobie stan psychiczny człowieka, któremu oddział antyterrorystów wpada do domu, tylko dlatego, że padł ofiarą głupiego żartu spowodowanego przez inną osobę.. Konsekwencje swattingu są poważne, szokujące i daleko wykraczają poza sferę komfortu psychicznego. Brutalne wtargnięcie uzbrojonych funkcjonariuszy do prywatnego domu może skończyć się nie tylko traumą, ale i realnym uszczerbkiem na zdrowiu a nawet i zgonem.. Co gorsza, odpowiedzialność za skutki i koszty bezzasadnej akcji służb specjalnych może zostać przerzucona na ofiarę swattingu. Niesłusznie posądzony o planowanie zbrodni obywatel musi nieraz tłumaczyć się przed wymiarem sprawiedliwości i ponosi realne straty finansowe. A winowajca? Otóż często pozostaje bezkarny, bo fałszywe zgłoszenie wykonał np. z ukrytego numeru za granicą.
Proces swattingu zazwyczaj obejmuje fałszywe informacje przesyłane służbom ratunkowym, wskazujące na to, że w danym miejscu doszło do poważnego incydentu, takiego jak porwanie, strzelanina czy przetrzymywanie zakładników wziętych przez terrorystów.
Te informacje są celowo przekazywane w taki sposób, aby one sugerowały, że sytuacja jest fatalna i wymaga natychmiastowej interwencji sił policyjnych lub innych jednostek specjalnych.
Zjawisko Swattingu jest nie tylko niebezpieczne, ale także stanowi ogromnie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Reakcja uzbrojonych jednostek specjalnych na fałszywe zgłoszenia może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, a także marnotrawienia czasu i zasobów służb ratunkowych. W wielu jurysdykcjach, swatting jest traktowany jako poważne przestępstwo, a sprawcy mogą być ścigani prawnie i pociągani do odpowiedzialności za swoje działania ponosząc duże kary wieloletniego więzienia.
Jak możemy bronić się przed swattingiem? Przede wszystkim reagujmy mądrze na pojawiające się informacje, które my udostępniamy w sieci i uważnie czytajmy co tam jest napisane. Nasze dane adresowe, numery telefonów czy zdjęcia domu mogą stać się pożywką dla internetowych żartownisiów- przestępców. Bądźmy też wyczuleni na dziwne telefony od nieznanych numerów – to może być próba wyłudzenia dodatkowych informacji i umieszczeniu ich w taki sposób, iż wydają nam się prawdopodobne.
Pamiętajmy, że ofiarą swattingu może paść każdy, niezależnie od statusu i profesji. Doświadczyli tego celebryci, politycy, a nawet szefowie służb wywiadowczych. Ten pozornie błahy żart jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia każdego człowieka, który jest wikłany w dany proceder, dlatego też, wspólnie musimy stawić temu czoła. Rozmawiajmy o tym problemie i edukujmy innych, zanim będzie za późno. Swatting to nie zabawa, to niebezpieczna plaga XXI wieku, tu chodzi o życie każdego człowieka!