W ostatnich latach popularność rozwiązania, jakim jest chmura wirtualna, stale wzrasta. W szczególności rozwijające się firmy, które chcą wprowadzać innowacje i rozwijać swoją działalność, korzystają z tego nowatorskiego rozwiązania. Chmura internetowa to sieć zdalnych serwerów, które przechowują dane i pozwalają na zarządzanie nimi, niezależnie od używanego urządzenia – wystarczy, że dany komputer lub urządzenie mobilne ma dostęp do Internetu. Dzięki chmurze możesz korzystać z funkcji serwera w każdym miejscu i w dowolnym czasie. Istnieją chmury publiczne, do których dostęp jest nieograniczony, prywatne, z których można korzystać na przykład w ramach prowadzenia firmy albo chmury społecznościowe, do których dostęp ma dana grupa instytucji. W klasycznej chmurze publicznej największe znaczenie ma zapewnienie dostępnej na żądanie z wirtualnej puli zasobów. Klienci mogą zamawiać usługi w chmurze, które są im udostępniane dzięki automatyzacji na bardzo wysokim poziomie. Jednakże jako ich największą zaletę należy wyróżnić wygodę pracy z plikami, jaką oferuje taka usługa. Dzięki wirtualnej pamięci możemy ze spokojem zapomnieć o korzystaniu z fizycznych dysków przenośnych. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, np. smartfon lub tablet. Chmury wirtualne z reguły proponują znacznie większą przestrzeń przechowywania danych niż te fizyczne. Chmurę internetową można nazwać przenośnym, wirtualnym dyskiem. Dostawcy usług tego typu oferują przestrzeń do przechowywania danych, takich jak pliki tekstowe, multimedia, jak również oprogramowanie. Dane te nie zajmują przestrzeni na urządzeniu – są przechowywane zdalnie na serwerze operatora chmury. To on dba o ich zabezpieczenie. Korzystanie z plików umieszczonych na wirtualnym serwerze jest możliwe o każdej porze, niezależnie od aktualnego miejsca pobytu. Jedynym warunkiem jest podłączenie urządzenia do sieci internetowej.
Wśród użytkowników chmur często na początku pojawiają się pewne obiekcje związane z bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Badania udowodniły jednak, że najpopularniejsze chmury publiczne charakteryzują się o wiele mniejszą podatnością na ataki niż centrum danych w przeciętnym przedsiębiorstwie. Problemem dla użytkowników bywa również integracja polityki związanej z bezpieczeństwem oraz zarządzaniem tożsamością klientów w stosunku do dostawców usług. Warto zwrócić uwagę na to, jak do tych regulacji podchodzi dostawca, którego wybieramy, aby mieć pewność, że nasze dane będą w stu procentach bezpieczne. Zazwyczaj, korzystanie z wirtualnych serwerów, wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego usługodawcy i wyborem interesującego abonamentu – wirtualne dyski o większych pojemnościach są płatne, jednak dla potrzeb indywidualnych istnieją darmowe chmury
o mniejszej pamięci. Następnie konieczne jest utworzenie konta i ustawienie hasła dostępu. Oczywiście wszystko to odbywa się zdalnie, przez Internet. Tego typu rozwiązania pozostają niezwykle bezpieczne, jeżeli dobrze chronione są hasła dostępu. Pamiętajmy, że sami dbamy o prywatność swoich danych – pod żadnym pozorem nie należy udostępniać hasła niepowołanym osobom. W ten sposób zyskamy pewność, że dane nie trafią w nieodpowiednie ręce.
Wybór chmury, zamiast klasycznego dysku, do przechowywania plików tekstowych, grafik i innego rodzaju danych, gotowych do edycji w każdej chwili, jest zdecydowanie lepszą opcją. Nie ma możliwości zgubienia lub stracenia danych, jak w przypadku dysków fizycznych. Jeśli dojdzie do kradzieży urządzenia, pliki są zabezpieczone i nieupoważniona osoba nie odnajdzie danych, jeżeli nie zna hasła dostępu. W przypadku uszkodzenia sprzętu z łatwością można odtworzyć dane na innym urządzeniu. Zapisane na wirtualnych serwerach dane nie znikną przypadkowo – sieć chmury zapisuje dane w tzw. macierzach i tworzy kopie zapasowe. Dostęp do plików i jakakolwiek praca na nich wymaga zaakceptowania przez administratora. Wiele osób pracuje w domu, więc chmura z danymi firmowymi jest sporym ułatwieniem – znacznie usprawnia pracę i wymianę danych w obrębie danej firmy. Do wirtualnego dysku dostęp może zyskać nieograniczona liczba użytkowników, ale miejsce na serwerze jest zależne od wybranego abonamentu. Operatorzy chmur oferują wirtualne dyski o różnych pojemnościach, więc można dobrać odpowiedni rozmiar serwera do swoich potrzeb.
Podsumowując, korzyści z przetwarzania w chmurze są oczywiste niezależnie od tego, czy przeznaczona jest do użytku codziennego, czy do pracy. Chmura zwiększa produktywność, usprawnia organizację i współpracę oraz obniża koszty, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i ochronę danych.